Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Əmək Bazarı və Sosial Müdafiə Məsələləri üzrə Milli Observatoriya Böyük Britaniyanın The CPD Certification Service – CPD Sertifikatlaşdırma Xidməti tərəfindən beynəlxalq səviyyəli təlim qurumu kimi tanınaraq akkreditasiya olunub.
Milli Observatoriyanın 5 təlim proqramının (“Sorğuların təşkili” “MS Excel”, “İnsan Resurslarının İdarə Edilməsi”, “Natiqlik bacarığı” və “Gender-əsaslı zorakılıqdan zərər çəkmiş şəxslər üçün keys-menecment”) beynəlxalq meyarlara uyğunluğu qiymətləndirilib və CPD standartlarına cavab verdiyi üçün təsdiq edilib. Xidmət həmin təlim proqramlarını öz rəsmi saytına yerləşdirib.
Bu təlimlər iştirakçılara sorğu metodologiyası və məlumatların təhlili, verilənlərin idarə olunması və analitik hesabatların hazırlanması, HR proseslərinin müasir idarə olunması, effektiv ünsiyyət və ictimai çıxış bacarıqları, həmçinin həssas qruplarla iş və sosial müdafiə mexanizmlərinin tətbiqi üzrə bilik və bacarıqları qazandırır.
Milli Observatoriya tərəfindən keçirilən təlimləri uğurla başa vuran şəxslərə verilən sertifikatlar da beynəlxalq səviyyəli sertifikat olaraq tanınacaq. Bu akkreditasiya Milli Observatoriyanın təlimlərinin beynəlxalq səviyyədə tanınmasını təmin edir və iştirakçılara həm yerli, həm də qlobal əmək bazarında rəqabət üstünlüyü qazandırır.
Cari ilin sonuna kimi Əmək Bazarı və Sosial Müdafiə Məsələləri üzrə Milli Observatoriyanın daha bir neçə təliminin beynəlxalq səviyyədə akkreditasiya olunması nəzərdə tutulur.

The National Observatory on Labor Market and Social Protection Issues, operating under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population, has been recognized and accredited as an international training institution by The CPD Certification Service of the United Kingdom.
The National Observatory’s 5 training programs (“Organization of Surveys”, “MS Excel”, “Human Resources Management”, “Public Speaking Skills” and “Case Management for Victims of Gender-Based Violence”) have been assessed for their compliance with international criteria and approved for meeting CPD standards. The Service has posted these training programs on its official website.
These trainings provide participants with knowledge and skills in survey methodology and data analysis, data management and preparation of analytical reports, modern management of HR processes, effective communication and public speaking skills, as well as working with vulnerable groups and applying social protection mechanisms.
Certificates issued to those who successfully complete the trainings conducted by the National Observatory will also be recognized as international certificates. This accreditation ensures international recognition of the National Observatory's trainings and gives participants a competitive advantage in both the local and global labor markets.
It is planned to accredit several more trainings of the National Observatory on Labor Market and Social Protection Issues at the international level by the end of this year.