Prezident İlham Əliyevin tapşırığına əsasən, müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərin yüksək texnologiyalı son nəsil protezlərlə təminatı sahəsində mühüm işlər aparılır.
Möhtəşəm tarixi Zəfərimizlə başa çatan Vətən müharibəsindən sonra Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tərəfindən bu kateqoriyaya aid 500-dən çox hərbçi yüksək texnologiyalı, ən müasir protezlərlə təmin olunub.
Onlara ümumilikdə 620-dək son nəsil protez verilib. Aktivlik və funksionallığı ilə seçilən bu protezlərlə istifadəçi köməkçi vasitələr olmadan sərbəst, sabit, inamlı hərəkət imkanına malik olur.
Dövlətimizin başçısı yerli televiziya kanallarına müsahibəsində bu sahədə aparılan işləri də qeyd edərək deyib: “Biz müharibə zamanı əlil olmuş hərbçiləri dövlət tərəfindən ən müasir protezlərlə təmin etmişik. Beş yüzdən çox insan protezlərlə təmin edilib və normal həyata qayıdıblar. Bu, ən son model protezlərdir. Müntəzəm olaraq onlara xidmət göstərilməlidir, dəyişdirilməlidir. Çünki bunu fizioloji nöqteyi-nəzərdən dəyişməyə ehtiyac var. Əlbəttə, biz bunu edirik, o insanlar qarşısında bizim vətəndaşlıq borcumuzdur”.
Qeyd edək ki, müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərin yüksək texnologiyalı xüsusi idman protezləri ilə də təminatı həyata keçirilir və bu, onların idman oyunlarında daha sərbəst, rahat hərəkətlər etməsinə imkan verir.

In accordance with the instructions of President Ilham Aliyev, important work is being carried out to provide persons with disabilities resulting from the war with high-tech, latest-generation prostheses.
Following the Patriotic War, which ended with our great historic Victory, more than 500 servicemen from this category have been provided with high-tech, state-of-the-art prostheses by the Ministry of Labour and Social Protection of the Population.
In total, up to 620 latest-generation prostheses have been provided to them. These prostheses, distinguished by their activity and functionality, enable users to move freely, steadily, and confidently without the need for auxiliary devices.
In an interview with local television channels, the President also highlighted the work carried out in this area, stating:
“We have provided servicemen who became disabled during the war with the most modern prostheses at the expense of the state. More than five hundred people have been provided with prostheses and have returned to normal life. These are the latest model prostheses. They must be serviced regularly and replaced, because from a physiological point of view, replacement is necessary. Of course, we do this — it is our civic duty towards those people.”
It should be noted that persons with disabilities resulting from the war are also provided with high-tech special sports prostheses, enabling them to move more freely and comfortably during sports activities.