Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tərəfindən Bakının Ramana və Ümid qəsəbələrində, Abşeron və Samux rayonlarında yeni yaşayış binalarında mənzillərin ms.sosial.gov.az portalı üzərindən onlayn satışı davam edir.
Mənzillər 3 və 4 otaqlıdır, tam təmirlidir, istifadə olunmayıb və çıxarışlıdır. Onları banklara müraciət etməklə ipoteka krediti ilə də almaq olar.
Ümumilikdə 1080-dək mənzil satılır və satışdan əldə olunan vəsait ölkəmizin digər bölgələrində şəhid ailələri və müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərin mənzil və fərdi evlə təminatına yönəldiləcək.
Mənzillərdən almaq istəyən şəxslərə qeyd edilən portala daxil olaraq mənzillərlə tanış ola, almaq istədiyi mənzili seçərək, onu portaldakı “Bron et” düyməsini sıxmaqla bron edə bilər.
(Mənzilləri bron etmək istəyən şəxs bunun üçün ASAN Loginin autentifikasiya vasitələrindən (identifikasiya nömrəsi, SİMA rəqəmsal imza, ASAN imza, SİMA Token (elektron imza), BSXM Elektron imza) birinə malik olmalıdır).
Mənzili ilk bron etmiş şəxs həmin mənzili almaq hüququ qazanır, ondan əlavə 2 şəxsin də həmin mənzili bron etmək imkanı var.
Mənzili ilk bron etmiş şəxs həmin mənzili almaqdan imtina etdiyi halda, mənzili almaq hüququ onu bron etmiş digər şəxsə keçir.
Mənzili bron etmiş şəxslə Nazirlik arasında 10 gün müddətində dəyəri tam ödənilməklə mənzilə dair notariat qaydasında təsdiq edilmiş alqı-satqı müqaviləsi bağlanır.
Bir hüquqi və ya fiziki şəxs satılan mənzillərdən istədiyi sayda mənzil ala bilər.
Qeyd edək ki, mənzillərin qiyməti müstəqil qiymətləndirici tərəfindən qanunvericiliyə uyğun olaraq müəyyən edilib.

The Ministry of Labour and Social Protection of Population continues the online sale of apartments in new residential buildings in the Ramana and Umid settlements of Baku, as well as in the Absheron and Samukh districts through the ms.sosial.gov.az portal.
The apartments have 3 or 4 rooms, are fully renovated, unused, and come with title deeds. They can also be purchased through mortgage loans by applying to banks.
In total, up to 1,080 apartments are available for sale, and the proceeds from the sales will be directed to providing apartments and individual houses to families of martyrs and persons with war-related disabilities in other regions of the country.
Those interested in purchasing an apartment can visit the mentioned portal, review the available apartments, select the desired apartment, and reserve it by clicking the “Reserve” button on the portal.
(To reserve an apartment, a person must have one of the ASAN Login authentication tools: identification number, SIMA digital signature, ASAN signature, SIMA Token (electronic signature), or BSXM Electronic signature.)
The person who reserves an apartment first gains the right to purchase it. Additionally, two more persons can also reserve the same apartment.
If the first person who reserved the apartment declines to purchase it, the right to buy the apartment passes to another person who has reserved it.
Within 10 days, a notarized purchase agreement is signed between the Ministry and the person who reserved the apartment, upon full payment of its value.
A legal entity or individual may purchase any number of apartments available for sale.
It should be noted that the price of the apartments is determined by an independent appraiser in accordance with legislation.