Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyində ölkəmizdə səfərdə olan Özbəkistan Respublikasının məşğulluq və yoxsulluğun azaldılması nazirinin müavini Rano Turdiboyeva ilə görüş olub.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Vüsal Nəsirli qardaş ölkələr olan Azərbaycan və Özbəkistan arasında münasibətlərin daim inkişaf etdiyini bildirib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyevin səyləri ilə iki ölkə arasında əlaqələrin yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğu vurğulanıb.
2023-cü ilin avqust ayında hər iki dövlət başçısının imzaladığı “Azərbaycan Respublikasının və Özbəkistan Respublikasının Ali Dövlətlərarası Şurasının yaradılması haqqında Müqavilə”nin strateji tərəfdaşlığın dinamik inkişafının təmin edilməsində xüsusi önəmi qeyd olunub.
Azərbaycanda əmək və məşğulluq, sosial müdafiə sahələrində son illər aparılan islahatlar, DOST konsepsiyası, dövlət sosial xidmətlərinin elektronlaşdırılması istiqamətində əldə olunan uğurlar barədə məlumat verilib.
Görüşdə ölkələrimiz arasında sosial sahədə əlaqələrin də daim genişlənməkdə olduğu qeyd edilərək, islahatlar prosesində qarşılıqlı təcrübə mübadilələrinin əhəmiyyətindən bəhs olunub. Əmək və məşğulluq sahələrində gələcək əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.
Həmçinin aktiv məşğulluq proqramları, məşğulluq xidmətlərinin rəqəmsallaşdırılması, gənclər və əhalinin həssas qrupları üçün peşə hazırlığı və s. sahələrdə təcrübə mübadilələrinin həyata keçirilməsinə, birgə seminar və dəyirmi masaların təşkilinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

The Ministry of Labour and Social Protection of Population held a meeting with the Deputy Minister of Employment and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan, Rano Turdiboyeva, who is on a visit to our country.
Deputy Minister of Labour and Social Protection of Population Vusal Nasirli stated that relations between the brotherly countries of Azerbaijan and Uzbekistan are constantly developing. It was emphasized that relations between the two countries have entered a new stage of development thanks to the efforts of President of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
The special importance of the "Agreement on the Establishment of the Supreme Interstate Council of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Uzbekistan", signed by both heads of state in August 2023, in ensuring the dynamic development of strategic partnership was noted.
Information was provided on the reforms carried out in Azerbaijan in recent years in the fields of labour and employment, social protection, the DOST concept, and the successes achieved in the direction of the electronicization of state social services.
The meeting noted that relations between our countries in the social sphere are also constantly expanding, and discussed the importance of mutual exchange of experience in the reform process. Future cooperation issues in the fields of labour and employment were discussed.
Also, views were exchanged on the implementation of exchange of experience in active employment programs, digitalization of employment services, vocational training for young people and vulnerable groups of the population, etc., and the organization of joint seminars and round tables.