Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyində Bakıda keçirilən Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) əmək, məşğulluq və sosial müdafiə nazirlərinin birinci iclasında iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdə olan TDT-nin Baş katibi Kubanıçbek Ömüralıyev ilə görüş olub.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev Türk dövlətləri arasında sosial sahədə də əməkdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətində TDT Katibliyi tərəfindən görülən işləri yüksək qiymətləndirdiyimizi qeyd edib. Nazir Təşkilata üzv dövlətlərin əmək, məşğulluq və sosial müdafiə nazirlərinin Azərbaycanda keçirilən ilk iclasının əhəmiyyətini vurğulayıb. O, son illər ölkəmizdə aparılan sosial islahatların uğurlarını qeyd edərək, TDT-yə üzv və müşahidəçi ölkələrlə əməkdaşlığın genişlənməsinə, uğurlu təcrübələrin mübadiləsinə hazır olduğumuzu bildirib.
Kubanıçbek Ömüralıyev Türk dövlətləri arasında əmək, məşğulluq və sosial müdafiə sahələrində də əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün mühüm addımlar atılmasının məmnunluq doğurduğunu, bu sahədə TDT Katibliyinin bundan sonra da öz dəstəyini verəcəyini bildirib.
Nazirlikdə TDT-nin əmək, məşğulluq və sosial müdafiə nazirlərinin I iclasında iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyənin əmək və sosial müdafiə naziri Vedat İşıkhanla da görüş olub. Anar Əliyev Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev və Türkiyə Prezidenti cənab Rəcəb Tayyib Ərdoğanın səyləri ilə ölkələrimiz arasında münasibətlərin strateji müttəfiqlik səviyyəsinə yüksəldiyini vurğulayıb. Əlaqələrimizin əmək, məşğulluq və sosial müdafiə sahələrində də uğurla inkişaf etdiyi qeyd edilib.
Vedat İşıkhan iki Nazirlik arasında uğurlu əməkdaşlığın TDT çərçivəsində də daim genişlənəcəyini bildirib. O, Təşkilata üzv dövlətlərin əmək, məşğulluq və sosial müdafiə nazirlərinin Bakıda “Türk dövlətlərində ortaq rifah naminə əmək sahəsində əməkdaşlıq” adı ilə keçirilən birinci iclasının əlaqələrin inkişafında xüsusi önəmini qeyd edib.

A meeting was held at the Ministry of Labour and Social Protection of the Population of Azerbaijan with Kubanychbek Omuraliev, Secretary-General of the Organization of Turkic States (OTS), who was visiting Azerbaijan to participate in the first meeting of the Ministers of Labour, Employment and Social Protection of the OTS.
Minister of Labour and Social Protection of Azerbaijan, Anar Aliyev, noted that Azerbaijan highly values the efforts of the OTS Secretariat to strengthen cooperation in the social sphere among Turkic states. The Minister highlighted the importance of holding the first meeting of the Ministers of Labour, Employment and Social Protection of OTS member states in Azerbaijan. He emphasized the success of recent social reforms carried out in Azerbaijan and expressed readiness to expand cooperation and share best practices with OTS member and observer states.
Kubanychbek Omuraliev expressed satisfaction with the steps being taken to expand cooperation among Turkic states in the fields of labour, employment and social protection, and affirmed that the OTS Secretariat will continue to provide support in this regard.
A meeting was also held at the Ministry with Vedat Işıkhan, Minister of Labour and Social Protection of Türkiye, who was in Azerbaijan to attend the first OTS ministerial meeting. Anar Aliyev stressed that, thanks to the efforts of President Ilham Aliyev and President Recep Tayyip Erdoğan, relations between Azerbaijan and Türkiye have reached the level of strategic alliance. It was noted that cooperation between the two countries continues to develop successfully in labour, employment and social protection.
Vedat Işıkhan stated that the successful cooperation between the two ministries will continue to expand within the framework of the OTS as well. He underlined the special importance of the first ministerial meeting held in Baku under the title "Cooperation in the Field of Labour for Common Prosperity in Turkic States" for advancing bilateral and multilateral relations.