Festivala sentyabrın 17-də Astarada start veriləcək.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi tərəfindən ölkəmizdə üçüncü dəfə Peşələr Festivalı keçiriləcək.
“Peşə öyrən, gələcəyini qur!” devizi ilə baş tutacaq festivalın əsas məqsədi düzgün peşə seçimi barədə məlumatlılığı artırmaq, iştirakçılarda müxtəlif peşələr haqqında əyani təsəvvürlər yaratmaqdır.
Azərbaycanın 11 şəhər və rayonunu əhatə edəcək festivala sentyabrın 17-də Astara rayonunda başlanacaq. Festival aşağıda qeyd edilən şəhər və rayonlarda keçiriləcək:
Festivalda 14 peşə (kibertəhlükəsizlik, data analitika, helpdesk, 3D animator, zinət əşyalarının dizayneri, turizm təşkilatçısı, dülgər, avtomobil təmiri üzrə çilingər, qida mühəndisi, qənnadçı, xilasedici, barista, diş texniki və baytar) üzrə maarifləndirici tədbirlər təşkil olunacaq.
İştirakçılar festivala qatılmaqla bu peşə sahələri üzrə inkişaf etməyin yolları, tələb olunan bacarıqlar, ixtisas seçimi barədə faydalı məlumatlar əldə etmək, mütəxəssislərlə ünsiyyət qurmaq imkanı qazanacaqlar.
Layihə çərçivəsində qeyd edilən peşələr üzrə ekspertlər tərəfindən təqdimat və vorkşoplar da keçiriləcək.
Festivalda iştirak ödənişsizdir. Peşə seçimində maraqlı olan hər kəsi, xüsusilə də gəncləri və tələbələri festivalda fəal iştiraka dəvət edirik.

The festival will commence on September 17 in Astara.
The State Employment Agency, operating under the Ministry of Labour and Social Protection of Population, will organize the third Professions Festival in the country.
Held under the slogan “Learn a Profession, Build Your Future!”, the primary objective of the festival is to raise awareness about making the right career choices and to provide participants with practical insights into various professions.
The festival will cover 11 cities and districts across Azerbaijan, starting on September 17 in Astara. The schedule of the festival is as follows:
- Astara – September 17
- Bilasuvar – September 19
- Tovuz – September 22
- Goygol – September 24
- Agdam – September 29
- Imishli – October 1
- Agsu – October 3
- Gabala – October 6
- Agdash – October 8
- Khachmaz – October 13
- Baku – October 16
During the festival, educational events will be organized for 14 professions, including cybersecurity, data analytics, helpdesk, 3D animation, jewelry design, tourism management, carpentry, automotive locksmithing, food engineering, confectionery, rescue services, barista, dental technician, and veterinary medicine.
By participating in the festival, attendees will have the opportunity to learn about career development paths, required skills, and educational choices within these professions, as well as to engage directly with industry specialists.
Expert-led presentations and workshops will also be held for the aforementioned professions as part of the project.
Participation in the festival is free of charge. Everyone interested in career guidance, especially young people and students, is invited to actively participate in the event.