1 Oktyabr - Beynəlxalq Ahıllar günüdür.
BMT-nin Baş Məclisi tərəfindən 1992-ci ildə qəbul edilən Qətnaməyə uyğun olaraq, hər il oktyabrın 1-i dünyada, o cümlədən Azərbaycanda Beynəlxalq Ahıllar günü kimi qeyd edilir.
“Sosial xidmət haqqında” Qanuna əsasən, yaşı 70-ə çatmış şəxslər ahıl hesab olunur.
Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən yaşlı insanlara, ahıllara daim xüsusi qayğı göstərilməklə, onların sosial təminatı sahəsində məqsədyönlü tədbirlərin həyata keçirilməsi təmin olunub. Prezident İlham Əliyevin uğurlu siyasətinin mərkəzində vətəndaş rifahının təminatı prinsipinin dayanması əhalinin, o cümlədən ahıl vətəndaşların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi istiqamətində mühüm addımların atılmasına imkan verib.
Bu gün ölkəmizdə hər bir ahıl şəxs sosial təminat sistemi ilə əhatə olunub. Onlar aylıq pensiya və ya müavinətlərlə təmin olunurlar. Dövlətimizin başçısının tapşırıqları əsasında 2018-2025-ci illərdə 5 böyük sosial islahat paketi həyata keçirilməklə, sosial ödənişlərdə ciddi artıma, o cümlədən minimum pensiyada 3 dəfəyə yaxın, orta aylıq pensiyada 2,6 dəfə, müavinət və təqaüd ödənişlərinin həcmində 5 dəfə artıma nail olunub.
Son illərdə Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə icra olunan, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi və BMT-nin Əhali Fondunun “Bütün yaşlar üçün cəmiyyətin qurulması: fəal yaşlanma yolu ilə Azərbaycanda yaşlıların rifahının təşviq edilməsi” adlı birgə layihəsi əsasında yaşlı, ahıl şəxslərin fəal və sağlam həyat tərzi keçirmələrinə xidmət edən müxtəlif tədbirlər də həyata keçirilib.
Hazırda Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyi və DOST Agentliyi tərəfindən 4 minədək ahıl şəxs isə sosial xidmətlərlə təmin olunur. Onlardan 230 nəfəri Ahıl şəxslər üçün sosial xidmət müəssisəsində daimi dövlət himayəsində yaşayır, 3750 ahıl şəxsə isə evlərində sosial-məişət xidmətləri göstərilir.
Bütün sosial xidmət müəssisələrində, həmçinin Ahıl şəxslər üçün sosial xidmət müəssisəsində müasir tələblərə uyğun şərait yaradılıb. Bu müəssisələrdə sakinlərin asudə vaxtlarının səmərəli təşkili üçün müxtəlif tədbirlər, o cümlədən onların mədəniyyət mərkəzlərinə, müxtəlif istirahət mərkəzlərinə ekskursiyaları, gəzintiləri və s. də təşkil olunur.

October 1 marks the International Day of Older Persons.
In line with the Resolution adopted by the UN General Assembly in 1992, October 1 is observed worldwide, including in Azerbaijan, as the International Day of Older Persons.
According to the Law on Social Services, individuals who reach the age of 70 are considered elderly.
National Leader Heydar Aliyev always paid special attention and care to elderly citizens, ensuring the implementation of targeted measures for their social protection. With President Ilham Aliyev’s citizen welfare-oriented policy, significant steps have been taken to strengthen the social protection of the population, including elderly people.
Today, every elderly citizen in Azerbaijan is covered by the social protection system. They are provided with monthly pensions or allowances. Under the President’s instructions, five major social reform packages were implemented between 2018–2025, resulting in substantial increases in social payments, including nearly a threefold increase in the minimum pension, a 2.6-fold increase in the average monthly pension, and a fivefold rise in the volume of allowances and benefits.
In recent years, various initiatives have also been carried out within the framework of the joint project “Building a Society for All Ages: Promoting the Wellbeing of Older Persons in Azerbaijan through Active Ageing,” implemented by the Ministry of Labour and Social Protection of Population and the UN Population Fund at the initiative of First Vice-President Mehriban Aliyeva. These initiatives support the active and healthy lifestyles of elderly citizens.
Currently, nearly 4,000 elderly individuals are provided with social services by the Social Services Agency and the DOST Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of Population. Of them, 230 residents live permanently under state care at the Social Service Institution for the Elderly, while 3,750 elderly people receive social and household services in their homes.
All social service institutions, including the Social Service Institution for the Elderly, are equipped with modern facilities. To ensure meaningful leisure time, various activities are organized for the residents, including cultural events, excursions to cultural centres, recreational trips, and more.