Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi (DMA) tərəfindən həyata keçirilən "PeşəFest-2025" festivalına Astara rayonunda start verildi.
Tədbirdə Astara Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Qəzənfər Ağayev, millət vəkilləri Rəşad Mahmudov və Vasif Qafarov, DMA-nın İdarə Heyətinin sədri Sadiq Əliyev, eləcə də ətraf rayonlardan dövlət və özəl təşkilatların rəhbər şəxsləri və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
S.Əliyev çıxış edərək “PeşəFest”in ölkənin 11 iqtisadi rayonunu əhatə edən interaktiv karyera yönümlü layihə olduğunu, festivalın gənclərə və yeniyetmələrə müxtəlif peşələri tanıtmağa, onlara peşə seçimində dəstək olmağa xidmət etdiyini bildirib.
Milli Məclisin deputatları R.Mahmudov və V.Qafarov gənclərin uğurlu karyera qurmalarında, müasir peşələr barədə dolğun məlumat almalarında və onlarda əyani təsəvvürün formalaşmasında “PeşəFest”in xüsusi rolu olduğunu qeyd ediblər.
Sonra peşəkarlar öz ixtisaslarına uyğun təqdimatlarla çıxış edib, təmsil etdikləri peşələrin xüsusiyyətlərini diqqətə çatdırıblar. Onlar festival iştirakçılarına peşə seçimi ilə bağlı öz tövsiyələrini bölüşüblər.
Qeyd edək ki, növbəti “PeşəFest” sentyabr ayının 19-da Biləsuvar şəhərində Heydər Əliyev parkında keçiriləcək. Festivalın keçiriləcəyi digər ünvanlar və tarixlər isə belədir:

The “VocaFest-2025” festival, implemented by the State Employment Agency (SEA) under the Ministry of Labour and Social Protection of Population, has started in Astara.
Organized under the motto “Learn a profession, build your future!”, the festival aims to support young people and students in making informed career choices and taking the right steps in their professional development.
The event was attended by the Head of Astara Executive Authority, Ghazanfar Aghayev, Members of Parliament Rashad Mahmudov and Vasif Gafarov, Chairman of the SEA Board, Sadiq Aliyev, as well as representatives of state and private organizations and members of the public from neighboring districts.
In his speech, S. Aliyev noted that “VocaFest” is an interactive career-oriented project covering 11 economic regions of the country, designed to introduce various professions to youth and adolescents and support them in choosing the right career path.
Members of Parliament R. Mahmudov and V. Qafarov emphasized the special role of “VocaFest” in helping young people build successful careers, gain comprehensive knowledge about modern professions, and develop practical understanding of career opportunities.
Professionals then delivered presentations in line with their fields of expertise, highlighting the features of their professions and sharing valuable advice with festival participants on career choices.
It should be noted that the next “VocaFest” will take place on September 19 in Bilasuvar at Heydar Aliyev Park. The upcoming venues and dates of the festival are as follows:
- Tovuz – September 22 / in front of Tovuz Executive Authority building
- Goygol – September 24 / Heydar Aliyev Park
- Aghdam – September 29 / Guzanli Heydar Aliyev Center
- Imishli – October 1 / Heydar Aliyev Park
- Aghsu – October 3 / Heydar Aliyev Park
- Aghdash – October 8 / Heydar Aliyev Park
- Khachmaz – October 13 / Victory Park
- Baku – October 16 / Seaside National Park
The festival features awareness-raising activities on 14 professions: cybersecurity, data analytics, helpdesk, 3D animation, jewelry design, tourism organization, carpentry, automotive repair locksmithing, food engineering, confectionery, rescue services, barista skills, dental technology, and veterinary science.
By participating in the festival, attendees gain useful insights into career development opportunities, required skills, and specialization options in these professions, as well as the chance to network with industry experts.