Azərbaycanda son illər sosial sahədə həyata keçirilən rəqəmsal islahatlar Sinqapurda yerləşən “GovInsider” təşkilatının eyniadlı rəsmi internet portalında yayımlanan məqalədə beynəlxalq səviyyədə uğurlu təcrübə nümunəsi kimi təqdim edilib.
Məqalədə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki DOST Rəqəmsal İnnovasiyalar Mərkəzinin (DOST RİM) direktorunun müşaviri Səbinə Hüseynova ilə müsahibəyə istinad edilərək, son illər Azərbaycanda sosial sahədə icra olunan elektronlaşma proqramının uğurları və DOST modeli barədə məqalə dərc edilib.
Həmçinin Nazirliyin Mərkəzləşdirilmiş elektron informasiya sistemi (MEİS), 2 milyondan çox istifadəçisi olan “e-Sosial” portalının və mobil tətbiqinin funksionallığı və “Proaktiv xidmət mexanizmi” layihəsi geniş şəkildə işıqlandırılıb.
MEİS-in dövlət və özəl sektoru əhatə edən qurumlar arasında məlumat mübadiləsini təmin edən "Rəqəmsal körpü" rolunu oynadığı xüsusi qeyd edilib. Bundan əlavə, Nazirliyin beynəlxalq və yerli tədbirlərdə qazandığı nailiyyətlər, sosial sahədə rəqəmsallaşmanın vətəndaşlara verdiyi üstünlüklər də məqalədə əksini tapıb.

The digital reforms implemented in the social sphere in Azerbaijan in recent years were presented as an example of successful international practice in an article published on the official internet portal of the Singapore-based "GovInsider" organization of the same name.
The article refers to an interview with Sabina Huseynova, Advisor to the Director of the DOST Digital Innovation Center under the Ministry of Labour and Social Protection of Population, and an article was published on the successes of the electronicization program implemented in the social sphere in Azerbaijan in recent years and the DOST model.
Also, the Ministry's Centralized Electronic Information System, the functionality of the "e-Social" portal and mobile application, which has more than 2 million users, and the "Proactive Service Mechanism" project were widely covered.
It was specially noted that the Ministry's Centralized Electronic Information System plays the role of a "Digital Bridge" that ensures information exchange between institutions covering the public and private sectors. In addition, the achievements of the Ministry in international and local events, and the advantages that digitalization in the social sphere provides to citizens were also reflected in the article.