İşdən qanunsuz çıxarılmış 89 nəfər isə əvvəlki işlərinə bərpa etdirilib.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidməti 2025-ci il ərzində işəgötürənlər tərəfindən sosial xarakterli ödənişlər olan 842,3 min manat vəsaitin işçilərə ödənilməsinin gecikdirildiyini müəyyən edib.
Görülən tədbirlər nəticəsində həmin vəsait işəgötürənlər tərəfindən işçilərə ödənilib. Bu vəsaitin 94 faizi əməkhaqlarından, qalan hissəsi işəgötürənlər tərəfindən ödənilməli olan müavinət və kompensasiyalardan, zərərə görə ödənclərdən ibarət olub.
Müraciətlərin araşdırılması zamanı Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidməti 89 işçinin əmək müqavilələrinə qanunvericiliyin tələbləri pozulmaqla xitam verildiyini də müəyyən edib.
Xidmətin qanunvericiliyə əsasən gördüyü tədbirlər nəticəsində həmin işçilər yenidən əvvəlki işlərinə bərpa olunublar.

89 unlawfully dismissed employees reinstated to their previous jobs
During 2025, the State Labour Inspectorate Service under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population identified delays in the payment of 842.3 thousand manats in social-type payments by employers to employees.
As a result of measures taken, the said amount was paid to employees by employers. Of this amount, 94 percent consisted of wages, while the remaining portion included allowances and compensations payable by employers, as well as damage-related payments.
During the review of applications, the State Labour Inspectorate Service also identified that employment contracts of 89 employees had been terminated in violation of legislative requirements.
As a result of measures taken by the Service in accordance with the law, those employees were reinstated to their previous jobs.