Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi işğaldan azad olunan ərazilərimizdə işaxtaran şəxslərin peşə hazırlığının təşkili istiqamətində tədbirləri davam etdirir.
Bu məqsədlə özəl tədris müəssisələrinin nümayəndələrinin Agentliyin Qarabağ Peşə Hazırlığı Mərkəzinə və Xankəndi şəhərinə infoturu təşkil olunub.
Onlar Qarabağ Peşə Hazırlığı Mərkəzində işaxtaran şəxslərin əmək bazarının tələbatına uyğun peşələrə yiyələnməsi üçün yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Bildirilib ki, Mərkəzdə 48 peşə istiqaməti (dərzi, tikişçi, dizayner, aşpaz, ofisiant, bərbər, vizajist, çilingər, dülgər, tornaçı, xarrat, mebel ustası, rəngsaz, qaynaqçı, informasiya texnologiyaları və s.) üzrə tədrisin təşkili üçün imkanlar yaradılıb.
İşğaldan azad olunan ərazilərimizdə kadr hazırlığının keyfiyyətinin yüksəldilməsi üçün həmin ərazilərdə peşə kurslarının təşkilinin genişləndirilməsinin nəzərdə tutulduğu qeyd edilib.
Daha sonra infotur iştirakçıları Xankəndi şəhərində fəaliyyət göstərən bir sıra müəssisələrdə olublar. Görüşdə işğaldan azad olunan ərazilərimizə köçürülən şəxslərin dayanıqlı məşğulluğunun təmin edilməsi və işəgötürənlərin tələblərinin qarşılanması üçün özəl tədris müəssisələri ilə birgə peşə hazırlığının təşkili, bu sahədə gələcək əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.

The State Employment Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of Population continues its activities to organize vocational training for job seekers in the territories of our country liberated from occupation.
For this purpose, an infotour was organized for representatives of private educational institutions to the Agency’s Karabakh Vocational Training Center and to the city of Khankendi.
During the visit, they familiarized themselves with the conditions created at the Karabakh Vocational Training Center to enable job seekers to acquire professions in line with labor market demands.
It was reported that the Center provides opportunities for training in 48 professional directions (tailor, seamstress, designer, cook, waiter, barber, makeup artist, locksmith, carpenter, turner, stonemason, furniture maker, painter, welder, information technologies, etc.).
It was also noted that, in order to improve the quality of workforce training in the territories liberated from occupation, the organization of vocational courses in these areas will be further expanded.
Subsequently, the infotour participants visited several enterprises operating in the city of Khankendi. During the meeting, future cooperation opportunities in organizing vocational training together with private educational institutions were discussed to ensure sustainable employment of individuals relocated to the liberated territories and to meet the requirements of employers.