Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin Paralimpiya İdman Kompleksinə vətəndaş cəmiyyəti institutları nümayəndələrinin infoturu təşkil edilib.
Tədbir müəssisədə göstərilən sosial xidmətlər və benefisiarların cəmiyyətə inteqrasiyası sahəsində görülən işlər barədə məlumat vermək, həmçinin QHT-lərin bu sahə ilə bağlı rəy və təkliflərini öyrənmək məqsədi daşıyıb.
İnfotur iştirakçıları müəssisədə yaradılan şəraitlə, burada müxtəlif yaş qruplarından olan şəxslərə göstərilən xidmətlərlə tanış olublar.
Məlumat verilib ki, kompleksdə əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslərin idmanla məşğul olması, idman bacarıqlarının artırılması, müxtəlif idman yarışlarına hazırlığı, həmçinin tibbi-sosial reabilitasiyası təşkil edilir.
Burada benefisiarlar paracüdo, parapauerliftinq, paraüzgüçülük, kamandan oxatma, güllə atıcılığı, boccia və digər idman növləri üzrə xidmətlərdən yararlanırlar.
Kompleksdə il ərzində 350-dək şəxs müvafiq xidmətlərlə əhatə olunub. Hazırda isə burada əlilliyi olan 200-dən çox şəxs xidmətlərdən faydalanır.
Müəssisəyə həkim rəyi əsasında əlilliyi olan şəxslər, müharibə veteranları, şəhid ailəsi üzvləri, həmçinin paraidmanın sağlam idmana inteqrasiyasını təmin etmək məqsədilə əlilliyi olmayan şəxslər qəbul edilir.
İnfotur iştirakçılarını maraqlandıran suallar da cavablandırılıb, onların rəy və təklifləri dinlənilib.

An infotour was organized for representatives of civil society institutions to the Paralympic Sports Complex of the Social Services Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of Population.
The purpose of the event was to provide information about the social services rendered at the facility and the work carried out for the integration of beneficiaries into society, as well as to learn the opinions and proposals of NGOs related to this field.
The infotour participants familiarized themselves with the conditions created in the institution and the services provided here to people of different age groups.
It was reported that the complex organizes the involvement of persons with disabilities in sports, the development of their sports skills, preparation for various sports competitions, as well as their medical and social rehabilitation.
Beneficiaries here benefit from services in para-judo, para-powerlifting, para-swimming, archery, shooting, boccia, and other sports.
During the year, up to 350 persons have been covered by the relevant services at the complex. Currently, more than 200 persons with disabilities are benefiting from these services.
Based on a medical opinion, the institution admits persons with disabilities, war veterans, family members of martyrs, as well as persons without disabilities in order to ensure the integration of para-sports into able-bodied sports.
Questions of the infotour participants were also answered, and their opinions and suggestions were heard.