Möhtəşəm Zəfər əldə etdiyimiz 44 günlük Vətən müharibəsindən sonrakı dövrdə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi şəhid ailəsi üzvü və müharibə iştirakçısı olan 26,2 min şəxsin məşğulluğuna dəstək göstərib.
Onlardan 12,4 min şəxs özünüməşğulluq proqramına cəlb olunub və Agentlik tərəfindən aktivlərlə təmin edilməklə kiçik biznesləri qurulub.
Digərləri münasib iş yerləri ilə təmin edilib, habelə peşə hazırlığı kurslarına cəlb edilib. Kursları bitirən şəxslərin məşğulluğunun təminatı üçün də işlər görülüb.

In the post-war period following the 44-day Patriotic War in which we achieved a magnificent Victory, the State Employment Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of Population has provided employment support to 26,2 thousand persons who are members of martyrs’ families and war participants.
Of them, 12,4 thousand persons were involved in the self-employment program and, by being provided with assets by the Agency, established small businesses.
Others were provided with suitable jobs and were also involved in vocational training courses. Measures were also taken to ensure the employment of individuals who completed the courses.