Möhtəşəm Zəfərimizlə yekunlaşan 44 günlük Vətən müharibəsindən sonrakı dövrdə dövlətimizin başçısının tapşırıqları əsasında şəhid ailələri üzvləri və müharibə iştirakçıları ilə bağlı icra olunan genişmiqyaslı sosial dəstək paketinin əsas istiqamətlərindən biri də onların məşğulluğunun təmin edilməsidir.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi tərəfindən postmüharibə dövründə bu kateqoriyalara aid olan 29 min şəxs məşğulluq tədbirlərinə cəlb edilib.
Onlardan 13,5 min şəxs üçün özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində kiçik bizneslər qurulub, 14,1 min şəxs isə münasib işlərlə təmin edilib.
Məşğulluq tədbirlərinə cəlb olunan şəhid ailələri üzvləri və müharibə iştirakçılarından 1,4 min şəxs üçün isə əmək bazarının tələblərinə uyğun peşələr üzrə hazırlıq kursları da təşkil olunub.

In the period following the 44-day Patriotic War, which ended with our Great Victory, one of the main directions of the large-scale social support package implemented for members of martyrs’ families and war participants, in line with the instructions of the President of the Republic of Azerbaijan, has been ensuring their employment.
In the post-war period, 29 thousand people belonging to these categories were involved in employment measures by the State Employment Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population.
Of them, small businesses were established for 13.5 thousand people within the framework of the self-employment program, while 14.1 thousand people were provided with suitable jobs.
In addition, vocational training courses aligned with labour market demands were organized for 1.4 thousand members of martyrs’ families and war participants involved in employment measures.