Yeni qanunvericilik aktları ilə “18 yaşınadək əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslər” ifadəsi də “əlilliyi olan uşaqlar” ifadəsi ilə əvəzlənib.
Prezident İlham Əliyevin imzaladığı yeni qanunvericilik aktları əlilliyi olan şəxslərin cəmiyyətə inteqrasiya imkanlarının daha da artırılmasına, o cümlədən eşitmə qabiliyyəti tam məhdud olan şəxslərin digərləri ilə bərabər səviyyədə informasiya əldə etmələrinə, öz fikirlərini, ideyalarını sərbəst ifadə etmələrinə daha geniş şərait yaradılmasına, habelə müvafiq qanunvericilikdə təkmilləşdirmələrin aparılmasına xidmət edir.
“Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda edilmiş dəyişikliklərlə Qanuna Azərbaycan işarət dili və əlilliyi olan şəxslərin məlumat əldə etməsinin təmin olunması ilə bağlı yeni maddələr əlavə edilib.
Bu maddələrdə bildirilir ki, Azərbaycan işarət dili – eşitmə qabiliyyəti tam məhdud olan azərbaycandilli şəxslərin qollar, əllər və barmaqlardan eyni zamanda istifadə edilməklə fikirlərini ifadə etməsidir. Dövlət əlilliyi olan şəxslərin məlumat əldə etmək hüququna təminat verir.
Qeyd olunur ki, Azərbaycan Respublikasının dövlət dilinin şifahi formada istifadəsi zamanı eşitmə qabiliyyəti tam məhdud olan şəxslər üçün Azərbaycan işarət dili ünsiyyət dili kimi rəsmi tanınır.
Qanunla dövlət büdcəsindən maliyyələşən, habelə ictimai yayımçı statusuna malik olan ümumölkə yerüstü televiziya yayımçıları praym-taym zamanı yayımladıqları informasiya xarakterli proqramlarının Azərbaycan işarət dilinin tərcüməsi ilə müşayiət olunmasını təmin edəcəklər.
Həmçinin Azərbaycan işarət dilinin tərcüməsini müvafiq təhsilə və ixtisasa malik olan şəxslər həyata keçirməklə, dövlət tərəfindən audiovizual əsərlərin subtitrləşdirilməsi təşviq ediləcək.

Under the newly signed legislative acts, the expression "persons with disabilities under the age of 18" was also replaced with "children with disabilities".
The new laws signed by President Ilham Aliyev aim to further enhance the integration opportunities for persons with disabilities into society, to create broader conditions for individuals with complete hearing loss to access information on an equal basis with others, to freely express their thoughts and ideas, and to improve the relevant legislation.
Amendments to the Law of the Republic of Azerbaijan "On the Rights of Persons with Disabilities" have introduced new provisions regarding Azerbaijani Sign Language and the facilitation of access to information for persons with disabilities.
These provisions state that Azerbaijani Sign Language is the mode of communication used by Azerbaijani-speaking persons with complete hearing loss, expressing their thoughts using hands, arms, and fingers. The state guarantees the right of persons with disabilities to access information.
It is noted that during the oral use of the official language of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijani Sign Language is officially recognized as a means of communication for individuals with complete hearing loss.
According to the law, nationwide terrestrial television broadcasters that are funded by the state budget or hold the status of public broadcasters must ensure that their prime-time information programs are accompanied by Azerbaijani Sign Language interpretation.
Additionally, translation into Azerbaijani Sign Language must be provided by individuals with the relevant education and qualifications, and the state will promote the subtitling of audiovisual works.
The new legislative acts also replace the term "persons with disabilities under the age of 18" with "children with disabilities."