Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Rəşad Mustafayev Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Ər-Riyad şəhərində keçirilən Qlobal Əmək Bazarı Konfransında iştirak edib.
Konfransın ilk günü keçirilən yüksək səviyyəli dəyirmi masada çıxış edən Rəşad Mustafayev ölkəmizdə son illər əmək və məşğulluq sahəsində aparılan islahatlar, həyata keçirilən aktiv məşğulluq proqramları barədə məlumat verib. “2019–2030-cu illər üçün Azərbaycan Respublikasının Məşğulluq Strategiyası”nın icrası olaraq layiqli iş imkanlarının genişləndirilməsi, inklüziv əmək bazarının dəstəklənməsi və inkişaf etdirilməsi, işsiz və işaxtaran şəxslərin münasib işlərlə təminatı istiqamətlərində ardıcıl işlərin aparıldığı diqqətə çatdırılıb.
İşçi qüvvəsinin bacarıqlarının əmək bazarının tələblərinə uyğun şəkildə inkişaf etdirilməsinin, məşğulluq xidmətlərinin rəqəmsallaşdırılmasının, işəgötürənlərlə sıx tərəfdaşlığın qurulmasının da prioritet fəaliyyət istiqamətlərindən olduğu qeyd edilib. 2025-ci ildə ölkəmizdə məşğulluq orqanları tərəfindən 567 min nəfərin aktiv əmək bazarı proqramlarına cəlb edildiyi, onlardan 189 min insanın işlə təminatının həyata keçirildiyi, həmçinin özünüməşğulluq, peşə hazırlığının təşkili proqramlarının icrası işləri diqqətə çatdırılıb.
Bu sahələrdə görülən işlərlə, aparılan islahatlarla bağlı digər ölkələrdəki tərəfdaşlarla faydalı təcrübə mübadilələrinin əhəmiyyəti, uğurlu təcrübələri bölüşməyə hazır olduğumuz qeyd edilib

Deputy Minister of Labour and Social Protection of the Population Rashad Mustafayev participated in the Global Labour Market Conference held in Riyadh, Kingdom of Saudi Arabia.
Speaking at the high-level roundtable held on the first day of the conference, Rashad Mustafayev provided information on the reforms carried out in recent years in the fields of labour and employment in Azerbaijan, as well as on the active employment programs being implemented. He highlighted that, within the implementation of the Employment Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2019–2030, consistent efforts are being made to expand decent work opportunities, support and develop an inclusive labour market, and ensure employment for unemployed and job-seeking individuals.
It was also noted that developing workforce skills in line with labour market demands, digitalizing employment services, and building close partnerships with employers are among the priority areas of activity. In 2025, employment authorities in the country involved 567 thousand people in active labour market programs, ensured employment for 189 thousand people, and implemented self-employment and vocational training programs.
The importance of exchanging useful experiences with partners from other countries regarding the work carried out and reforms implemented in these areas was emphasized, and it was stated that Azerbaijan is ready to share its successful practices.