Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin fəaliyyətə başladığı 2020-ci ildən ötən dövrdə qurum tərəfindən həyata keçirilən reinteqrasiya tədbirləri nəticəsində 884 uşağın sosial xidmət müəssisələrindən ailələrinə qayıdışına nail olunub.
Uşaqların ailə himayəsinə qaytarılması prosesində ailələrə sosial dəstək tədbirlərini özündə əks etdirən ailə inkişaf planları tərtib edilir. Bu plan əsasında müvafiq istiqamətlər üzrə ailələrin gücləndirilməsi üçün dəstək göstərilir.
Uşaqlar ailə himayəsinə qaytarıldıqdan sonra onların ailədə ümumi vəziyyətlərinin öyrənilməsi üçün monitorinqlər həyata keçirilir.
Uşaqların valideyn himayəsindən məhrum olmasının qarşısının alınması istiqamətində də Agentlik tərəfindən sosial-psixoloji dəstək və maarifləndirmə işləri aparılır. Ötən dövrdə 964 uşağın ailələri tərəfindən müəssisələrə verilməsinin qarşısı alınıb.

Since the Social Services Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of Population began operating in 2020, reintegration measures implemented by the Agency have enabled 884 children to return from social service institutions to their families.
As part of the process of returning children to family care, family development plans are prepared, incorporating various social support measures for families. Based on these plans, assistance is provided to strengthen families in relevant areas.
After children are returned to family care, monitoring activities are conducted to assess their overall well-being within the family environment.
The Agency also carries out awareness-raising activities and provides social and psychological support aimed at preventing children from being deprived of parental care. Over the past period, the placement of 964 children into institutions by their families has been prevented.