Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidmətinin sədrlik etdiyi “Əmək sahəsində” standartlaşdırma üzrə Texniki Komitə tərəfindən 2024-2025-ci illər ərzində əməyin mühafizəsi ilə bağlı 167 dövlət standartı hazırlanaraq təsdiq edilib.
Bu standartlar Beynəlxalq Əmək Təşkilatının “Əməyin təhlükəsizliyi və gigiyenası haqqında” 155 nömrəli Konvensiyasının tələblərinə uyğun olmaqla, ölkəmizdə əməyin mühafizəsi sahəsində sistemli yanaşmanın gücləndirilməsinə, iş yerlərində təhlükəsiz və sağlam əmək şəraitinin təmin olunmasına, əməyin mühafizəsi qaydalarının qabaqcıl beynəlxalq təcrübə əsasında təkmilləşdirilməsinə xidmət edir.
Məsələn, qeyd edilən standartlardan biri olan “Əmək sağlamlığı və təhlükəsizliyinin idarə edilməsi sistemləri” üzrə AZS ISO 45001 standartı iş prosesində yarana biləcək təhlükələrin öncədən müəyyən edilərək, sistematik yanaşma əsasında preventive tədbirlərin tətbiqini nəzərdə tutur. Eyni zamanda, standart iş yerlərində rəhbərliyin əməyin mühafizəsi prosesinə birbaşa cəlb olunmasını və işçilərin təhlükəsizlik qərarlarında yaxından iştirakını tələb edir.
Bu il də əməyin mühafizəsi ilə bağlı daha 60 yeni dövlət standartlarının hazırlanaraq qəbul edilməsi nəzərdə tutulur.

The Technical Committee on Standardisation in the Field of Labour, chaired by the State Labour Inspectorate Service under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population, developed and approved 167 state standards on occupational safety during 2024–2025.
These standards comply with the requirements of the International Labour Organization’s Convention No. 155 on Occupational Safety and Health and aim to strengthen a systematic approach to occupational safety, ensure safe and healthy working conditions, and improve safety rules based on international best practices.
For example, one of these standards, AZS ISO 45001 on Occupational Health and Safety Management Systems, provides for the identification of potential risks in advance and the implementation of preventive measures through a systematic approach. It also requires management involvement and employee participation in safety-related decisions.
It is planned to develop and adopt an additional 60 new state standards on occupational safety this year.