Övladlığagötürmə bir uşağın başqa bir ailə tərəfindən rəsmi qaydada övlad kimi qəbul edilməsidir. Nəticədə uşaq ilə onu övladlığa götürən şəxslər arasında qanuni valideyn-övlad münasibətləri yaranır.
“Himayədar ailə” qayğı modeli də valideynlərini itirmiş, valideyn himayəsindən məhrum olmuş, valideynləri tərəfindən müəssisəyə qoyulmuş uşaqların müəyyən müddət ərzində bir ailə və ya bir şəxs tərəfindən himayəyə götürülməsidir.
Həm övladlığagötürmə, həm də “Himayədar ailə” qayğı modeli uşaqların sevgi, qayğı dolu bir ailə mühitində böyüməsinə, inkişafına xidmət edir.
14 may saat 11:30-da DOST TV-də canlı yayımlanacaq “Sosial saat”da Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Aparatının Övladlığagötürmə və alternativ qayğı siyasəti şöbəsinin müdir müavini Tokay Bayramovla bu mövzudan bəhs ediləcək, həmçinin izləyiciləri maraqlandıran suallar cavablandırılacaq.

Adoption is the official acceptance of a child by another family as their own. As a result, a legal parent-child relationship is established between the child and the adoptive parents.
The “Foster Family” care model refers to the temporary placement of children who have lost their parents, are deprived of parental care or have been placed in institutions by their parents under the care of a family or an individual.
Both adoption and the “Foster Family” care model serve the purpose of ensuring that children grow up and develop in a loving and caring family environment.
The upcoming live broadcast of “Social Hour” on DOST TV at 11:30 on May 14 will feature Tokay Bayramov, Deputy Head of the Adoption and Alternative Care Policy Department of the Ministry of Labour and Social Protection of Population. The programme will discuss this topic and answer viewers’ questions.