Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının (ASK) və Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının (AHİK) təmsil olunduğu Sosial və İqtisadi məsələlər üzrə Üçtərəfli Komissiyanın növbəti iclası keçirilib.
İclasda əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Rəşad Mustafayev, AHİK sədrinin birinci müavini İlyas Əliyev, ASK-nın vitse-prezidenti Vüqar Zeynalov, Komissiyanın hər üç qurumdan olan üzvləri iştirak ediblər.
İclası giriş sözü ilə açan V.Zeynalov gündəlikdə duran məsələləri diqqətə çatdıraraq, Komissiyanın tərkibinin yenidən formalaşdırılması üçün irəli sürülən namizədləri təqdim edib.
İclas iştirakçılarının səsverməsi ilə əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Rəşad Mustafayev, AHİK sədrinin müşaviri Nuranə İbadova, AHİK sədrinin müşaviri Cəmaləddin Quliyev və AHİK-in Əmək və sosial-iqtisadi hüquqların müdafiəsi şöbəsinin müdiri Tural Süleymanov Komissiyanın üzvləri seçiliblər.
İclasda “İşəgötürənlər və sahibkarlar birlikləri haqqında” Qanun layihəsinin hazırlanması məqsədilə İşçi Qrupun yaradılması, Beynəlxalq Əmək Təşkilatının (BƏT) Konvensiya və protokollarının ratifikasiya imkanlarının araşdırılması və tələblərinin icrası və tətbiqi üzrə daimi İşçi Qrupun formalaşdırılması, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Sosial Müdafiə Fondundan pensiya, müavinət, təqaüd, ünvanlı sosial yardım və kompensasiya alan şəxslərin yararlandığı “Sosial tərəfdaş” layihəsinin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi və vətəndaş məmnuniyyətinin artırılması məqsədilə tərəfdaş şirkətlərin sayının artırılması, BƏT-in 184 nömrəli Konvensiyasının ratifikasiya imkanlarının araşdırılması üzrə İşçi Qrupun yaradılması və s. ilə bağlı müzakirələr keçirilib.

The next meeting of the Trilateral Commission on Social and Economic Issues, which is represented by the Ministry of Labour and Social Protection of Population, the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan (ASK) and the Azerbaijan Trade Unions Confederation (ATUC), was held.
The meeting was attended by Deputy Minister of Labour and Social Protection of Population Rashad Mustafayev, First Deputy Chairman of the ATUC Ilyas Aliyev, Vice President of the ASK Vugar Zeynalov, and members of the Commission from all three organizations.
Opening the meeting with an introductory speech, V.Zeynalov brought to attention the issues on the agenda and presented the candidates nominated for the re-formation of the Commission.
By the vote of the meeting participants, Deputy Minister of Labour and Social Protection of Population Rashad Mustafayev, Advisor to the Chairman of the ATUC Nurana Ibadova, Advisor to the Chairman of the ATUC Jamaladdin Guliyev and Head of the Department of Labour and Socio-Economic Rights Protection of the ATUC Tural Suleymanov were elected members of the Commission.
The meeting discussed the establishment of a Working Group to prepare a draft Law “On Employers and Entrepreneurs’ Associations”, the formation of a permanent Working Group to study the possibilities of ratification of the Conventions and Protocols of the International Labour Organization (ILO) and the implementation and application of their requirements, the expansion of the scope of the “Social Partner” project, which is used by persons receiving pensions, benefits, stipends, targeted social assistance and compensation from the State Social Protection Fund under the Ministry of Labour and Social Protection of Population, and the increase in the number of partner companies in order to increase citizen satisfaction, the establishment of a Working Group to study the possibilities of ratification of ILO Convention No. 184, etc.