Nazirlər Kabinetinin təsdiq etdiyi yeni “Sosial xidmət müəssisələrində göstərilən xidmətlərin keyfiyyətinə və səmərəliliyinə nəzarətin həyata keçirilməsi Qaydası”na əsasən qeyd edilən istiqamətdə nəzarətin həyata keçirilməsi üçün Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tərəfindən Monitorinq qrupu yaradılacaq.
İctimai əsaslarla fəaliyyət göstərəcək Monitorinq qrupunun tərklibinə Nazirliklə yanaşı, Daxili İşlər Nazirliyinin, Səhiyyə Nazirliyinin, Elm və Təhsil Nazirliyinin, Gənclər və İdman Nazirliyinin, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin, Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin və Bakı Şəhəri İcra Hakimiyyətinin nümayəndələrinin daxil edilməsi nəzərdə tutulub.
Qrupun tərkibinə Monitorinq qrupu üzvlərinin təklifi ilə bələdiyyələrin və nizamnamələrinə əsasən sosial xidmət sahəsində fəaliyyət göstərən qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri, mütəxəssislər və ekspertlər daxil edilə bilər. Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkilinin (ombudsmanın) Aparatının və regional mərkəzlərinin nümayəndələri Monitorinq qrupunun fəaliyyətində iştirak edə, müvafiq qanunvericilik ilə müəyyən edilmiş, müstəqil monitorinq mexanizminin funksiyalarının həyata keçirilməsi ilə bağlı zəruri məlumatları ala bilər.
Monitorinq qrupunun fəaliyyət istiqamətlərinə sosial xidmət sahəsini tənzimləyən digər normativ hüquqi aktların tələblərinə uyğun olaraq nəzarətin həyata keçirilməsi, sosial xidmət müəssisələrində göstərilən xidmətlər üzrə təhlillər aparılması, öncədən risklərin qiymətləndirilməsi və gələcəkdə nöqsanlara yol verilməsinin qarşısının alınması məqsədilə qabaqlayıcı tədbirlər görülməsi üçün tövsiyələr hazırlanması və s. daxildir. Qrupun məqsədi sosial xidmət müəssisələrində çətin həyat şəraitində olan şəxslərə (ailələrə) göstərilən xidmətlərin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılmasına və səmərəliliyin artırılmasına nail olmaqdr.
Monitorinq qrupunun tərkibi ən azı 9 nəfərdən ibarət olmaqla üç ildən bir yenidən təşkil ediləcək və əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri tərəfindən təsdiq ediləcək. Qrupa sədrliyi Nazirliyin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin İdarə heyətinin sədri həyata keçirəcək.

According to the new “Rules for Monitoring the Quality and Efficiency of Services Provided in Social Service Institutions” approved by the Cabinet of Ministers, a Monitoring group will be established by the Ministry of Labour and Social Protection of Population to monitor the quality and efficiency of services provided in social service institutions.
In addition to the Ministry, the Monitoring group, which will operate on a public basis, will include representatives of the Ministry of Internal Affairs, the Ministry of Health, the Ministry of Science and Education, the Ministry of Youth and Sports, the State Committee for Family, Women and Children Affairs, the Food Safety Agency, the Management Union of Medical Territorial Units and the Baku City Executive Power.
The Group may include representatives of municipalities and non-governmental organizations operating in the field of social services, specialists and experts, upon the proposal of the members of the Monitoring group. Representatives of the Office of the Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan (Ombudsman) and regional centers may participate in the activities of the Monitoring group and receive necessary information on the implementation of the functions of the independent monitoring mechanism established by relevant legislation.
The areas of activity of the Monitoring group include exercising control in accordance with the requirements of other regulatory legal acts regulating the field of social services, conducting analyses of services provided in social service institutions, assessing risks in advance and preparing recommendations for taking preventive measures to prevent future shortcomings, etc. The purpose of the Group is to achieve improvement of the quality and efficiency of services provided to persons (families) in difficult living conditions in social service institutions.
The Monitoring group will consist of at least 9 people and will be reorganized every three years and approved by the Minister of Labour and Social Protection of Population. The Group will be chaired by the Chairman of the Board of the Social Services Agency under the Ministry.