Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyində “Azərbaycan Çernobıl Əlilləri İttifaqı” İctimai Birliyinin nümayəndələri ilə görüş olub.
Görüş Çernobıl Atom Elektrik Stansiyasında baş vermiş dəhşətli qəzanın 40-cı ildönümü ilə əlaqədar keçirilib. Agentliyin İdarə Heyətinin sədri Vüqar Behbudov Çernobıl AES-də qəza ilə əlaqədar əlilliyi olan vətəndaşların sosial müdafiəsi sahəsində mühüm addımların atılmasına Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 1993-cü ildə başlandığını, bu sahədə işlərin davam etdirildiyini vurğulayıb.
Bildirilib ki, Prezident cənab İlham Əliyevin əlilliyi olan şəxslərə xüsusi diqqət və qayğısı Çernobıl hadisələri ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərin sosial təminatının da ildən-ilə güclənməsinə imkan verib. Ölkəmizdə 2018-ci ildən icra olunan 5 sosial islahat paketi çərçivəsində bu kateqoriyaya aid şəxslərin sosial ödənişləri də dəfələrlə artırılıb.
Çernobıl hadisələri ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərin mənzil və avtomobillə, reabilitasiya xidmətləri, sanatoriya-kurort müəssisələrinə yollayışla təminatı və s. istiqamətlərdə aparılan işlərdən bəhs olunub.
İctimai Birliyin sədri Mirhəsən Həsənov və Birliyin üzvləri Çernobıl qəzası ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərlə bağlı həyata keçirilən sosial dəstək tədbirlərindən razılıqlarını bildirib, göstərilən diqqət və qayğıya görə Prezident cənab İlham Əliyevə minnətdarlıqlarını ifadə ediblər.
Görüşdə Çernobıl qəzası ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərin sosial müdafiəsi sahəsində görülən işlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

A meeting was held at the Social Services Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population with representatives of the “Azerbaijan Chernobyl Disabled Union” Public Association.
The meeting was dedicated to the 40th anniversary of the tragic accident at the Chernobyl Nuclear Power Plant. Chairman of the Agency’s Board Vugar Behbudov noted that significant steps in the social protection of persons who became disabled due to the Chernobyl accident were initiated in 1993 on the initiative of National Leader Heydar Aliyev, and that this work continues.
It was stated that the special attention and care of President Ilham Aliyev towards persons with disabilities have contributed to the continuous strengthening of social protection for those affected by the Chernobyl events. Within the framework of five social reform packages implemented since 2018, social payments for this category have been increased multiple times.
Work carried out in areas such as provision of housing and cars, rehabilitation services, and sanatorium-resort treatment for persons disabled due to the Chernobyl accident was discussed.
Chairman of the Public Association Mirhasan Hasanov and its members expressed their satisfaction with the social support measures provided and conveyed their gratitude to President Ilham Aliyev.
The meeting included an exchange of views on ongoing efforts in the field of social protection for persons affected by the Chernobyl accident.