Ailə başçısını itirməyə görə aylıq pensiya və ya müavinət alan ailənin əyani təhsil alan övladlarına bu sosial ödəniş onların 23 yaşı tamam olanadək ödənilir.
Bunun üçün əgər əvvəllər onlardan oxuduqları təhsil müəssisələrindən hər il arayış təqdim etmələri tələb olunurdusa, artıq bu tələb ləğv edilib.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində DOST Rəqəmsal İnnovasiyalar Mərkəzi və Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun tətbiq etdiyi yeni rəqəmsal həll nəticəsində proses tam avtomatlaşdırılıb.
Vəfat etmiş və ya həlak olmuş şəxslərin ölkə daxilində əyani təhsil alan 23 yaşadək övladlarının əyani təhsil almaları barədə məlumatlar Dövlət İmtahan Mərkəzinin “Tələbə-Məzun” informasiya bazasından e-qaydada əldə olunur. Bununla da qeyd edilən ödənişin davam etdirilməsi prosesi avtomatik təmin edilir.
Təhsil statusu hər ay avtomatik yenilənir, ödənişlərin davam etdirilməsi üçün arayış təqdim edilməsinə ehtiyac qalmır.
Bu yenilik nəticəsində əyani təhsil alan ümumilikdə 11,5 mindən çox şəxsə ailə başçısını itirməyə görə pensiya və müavinət ödənişi müddəti arayış tələb edilmədən avtomatik uzadılıb.

Monthly pensions or allowances granted due to the loss of a breadwinner are paid to children of the affected families who are enrolled in full-time education until they reach the age of 23.
Previously, students were required to submit annual certificates from their educational institutions to continue receiving these payments. This requirement has now been abolished.
As a result of a new digital solution implemented by the DOST Digital Innovations Center and the State Social Protection Fund under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population, the process has been fully automated.
Information on full-time education status of children under the age of 23 of deceased persons studying within the country is now obtained electronically from the “Student-Graduate” information database of the State Examination Center. This ensures the automatic continuation of the relevant payments.
Educational status is updated automatically on a monthly basis, eliminating the need to submit certificates for the continuation of payments.
As a result of this innovation, the payment period of pensions and allowances due to the loss of a breadwinner has been automatically extended for more than 11.5 thousand full-time students without requiring any certificates.