Hazırda dövlət icbari şəxsi sığorta üzrə toplanan vəsaitdən müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərin reablitasiya vasitələri ilə təmin edilməsi üçün də istifadə edilir.
Parlamentin qəbul etdiyi yeni qanunvericilik aktları həmin vəsaitdən ümumi səbəblərdən əlilliyi olan şəxslər üçün də istifadə edilməsini nəzərdə tutur.
Belə ki, ümumi səbəblərdən əlilliyi olan şəxslərin reabilitasiya vasitələri ilə təminatı dövlət büdcəsi ilə yanaşı, dövlət icbari şəxsi sığorta üzrə toplanan vəsait hesabına da həyata keçiriləcək.
Bu da əlilliyi olan şəxslərin reabilitasiya vasitələri ilə təminatı imkanlarının daha da artırılmasını şərtləndirir.

Currently, the funds collected under state compulsory personal insurance are used to provide rehabilitation aids for persons whose disabilities are related to war.
New legislation adopted by the Parliament envisions the use of these funds for persons with disabilities due to general causes as well.
Thus, the provision of rehabilitation aids for persons with disabilities due to general causes will be ensured not only through the state budget but also by using the funds collected under state compulsory personal insurance.
This will further expand the opportunities for providing rehabilitation aids to persons with disabilities.