“PeşəFest-2025”ə bu ay Bakıda keçiriləcək tədbirlə yekun vurulacaq.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyinin təşkil etdiyi “PeşəFest” tədbiri bu dəfə Xaçmaz rayonunda keçirilib.
“Peşə öyrən, gələcəyini qur!” devizi ilə təşkil edilən festival gənclərin və şagirdlərin peşə seçiminə, onların karyera istiqamətində doğru addım atmalarına dəstək olmaq məqsədi daşıyır.
Tədbirdə Xaçmaz Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Elnur Rzayev, Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə Heyəti sədrinin müavini Nihad Muxtarlı, eləcə də rayonun dövlət və özəl qurumlarının rəhbər şəxsləri, ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər. Festivalın açılış mərasimində çıxış edənlərin gələcəyin peşələri barədə məlumatlılığın artırılmasında “PeşəFest” kimi interaktiv tədbirlərin rolunu xüsusi vurğulayıb və yeniyetmələri bu fürsətdən səmərəli istifadə etməyə çağırıblar.
“PeşəFest-2025”ə oktyabrın 22-də Bakıda – “Baku Crystal Hall”da keçiriləcək tədbirlə yekun vurulacaq.
“PeşəFest”də ümumilikdə 14 peşə (kibertəhlükəsizlik, data analitika, helpdesk, 3D animator, zinət əşyalarının dizayneri, turizm təşkilatçısı, dülgər, avtomobil təmiri üzrə çilingər, qida mühəndisi, qənnadıçı, xilasedici, barista, diş texniki və baytar) üzrə maarifləndirici tədbirlər təşkil olunub.
Festival iştirakçıları bu peşə sahələri üzrə inkişaf etməyin yolları, tələb olunan bacarıqlar, ixtisas seçimi barədə faydalı məlumatlar əldə etmək, mütəxəssislərlə ünsiyyət qurmaq imkanı qazanıblar.

The “PeşəFest” event organized by the State Employment Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of Population was held this time in Khachmaz.
The festival, organized under the slogan “Learn a profession, build your future!”, aims to support young people and students in choosing their profession and taking the right steps in their career.
The event was attended by the head of Khachmaz Executive Authority Elnur Rzayev, Deputy Chairman of the Board of the State Employment Agency Nihad Mukhtarli, as well as heads of local state and private institutions and public representatives. During the opening ceremony, speakers emphasized the role of interactive events like “PeşəFest” in raising awareness about the professions of the future and encouraged teenagers to make the most of this opportunity.
Then professionals gave presentations corresponding to their specialties, highlighting the features of the professions they represent. They shared their advice on career choice with the festival participants and answered questions from teenagers and their parents.
“PeşəFest-2025” will conclude with the event to be held in Baku – at “Baku Crystal Hall” on 22 October.
At “PeşəFest”, a total of 14 professions (cybersecurity, data analytics, helpdesk, 3D animator, jewelry designer, tourism organizer, carpenter, car repair locksmith, food engineer, confectioner, rescuer, barista, dental technician, and veterinarian) were presented through educational activities.
Festival participants gained useful information about developing in these professions, the required skills, choosing a specialty, and had the opportunity to communicate with professionals.