Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Tibbi-Sosial Ekspertiza və Reabilitasiya Agentliyinin uşaq reabilitasiya mərkəzlərində cari ilin 4 ayında əlilliyi olan 12,5 min uşağa reabilitasiya xidmətləri göstərilib.
Onlardan 8,6 min nəfəri ambulator, 638 nəfəri stasionar, digərləri icma əsaslı, onlayn və səyyar reabilitasiya xidmətlərinə cəlb olunub.
Bu kateqoriyadan olan uşaqlar Agentliyin paytaxtda yerləşən 1 və 2 saylı Uşaq Reabilitasiya Mərkəzi, eləcə də Qəbələ və Şəmkir Uşaq Reabilitasiya Mərkəzində reabilitasiya xidmətləri ilə təmin edilirlər.

Rehabilitation services were provided to 12,5 thousand children with disabilities in the children's rehabilitation centers of the State Medical-Social Expertise and Rehabilitation Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of Population in the 4 months of the current year.
Of them, 8,6 thousand were involved in outpatient, 638 inpatient, and the rest were involved in community-based, online and mobile rehabilitation services.
Children from this category are provided with rehabilitation services at the Agency's Children's Rehabilitation Centers No. 1 and 2 located in the capital, as well as at the Gabala and Shamkir Children's Rehabilitation Centers.