Cari ilin 4 ayı ərzində Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki Dövlət Sosial Müdafiə Fondu tərəfindən 484 min nəfərə sosial müavinət, 402 min nəfərə Prezidentin aylıq təqaüdü ödənilib.
Həmin dövrdə əhaliyə sosial müavinətlər üzrə 367 mln. manat, Prezident təqaüdləri üzrə 231 mln. manat ödənilib.
Yanvar-aprel aylarında 54 min, sosial ödənişlərin elektron təyinatına başlandığı 2019-cu ildən 775 min müavinət və təqaüd təyinatı e-sistem üzərindən proaktiv qaydada həyata keçirilib.

During the 4 months of the current year, the State Social Protection Fund under the Ministry of Labour and Social Protection of Population paid social benefits to 484 thousand people, and the Presidential monthly stipends to 402 thousand people.
During that period, 367 million manats were paid for social benefits to the population, and 231 million manats for Presidential stipends.
Since the start of electronic appointment of social payments in 2019, a total of 775 thousand benefits and stipends were paid proactively through the e-system, while 54 thousand of these were assigned in January-April.