Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Tibbi-Sosial Ekspertiza və Reabilitasiya Agentliyi tərəfindən bu ilin yanvar-avqust aylarında əlilliyi olan şəxslərə 94 min reabilitasiya vasitəsi verilib.
Onlardan 5,6 mini təkərli oturacaq (o cümlədən 48-i mühərrikli təkərli oturacaq), 1,7 mini aşağı və yuxarı ətraf protezi, 4,5 mini əsa, qoltuqaltı və dirsəkaltı ağac olub.
Həmçinin əlilliyi olan şəxslərə 7,1 min cüt protez və ortopedik ayaqqabı, 347 eşitmə aparatı, 388 korset və s. reabilitasiya vasitələri təqdim olunub.

From January to August of this year, the State Medical-Social Expertise and Rehabilitation Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of Population provided 94 thousand rehabilitation aids to persons with disabilities.
Among these, 5.6 thousand were wheelchairs (including 48 electric wheelchairs), 1.7 thousand were lower and upper limb prostheses, and 4.5 thousand were canes, crutches, and elbow crutches.
In addition, 7.1 thousand pairs of prostheses and orthopedic shoes, 347 hearing aids, 388 corsets, and other rehabilitation aids were provided to persons with disabilities.
During the first eight months of the year, 10.4 thousand persons with disabilities were supplied with rehabilitation aids.