Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki Dövlət Sosial Müdafiə Fondu tərəfindən cari ilin birinci yarımilində dövlət büdcəsi hesabına 1 milyon 39 min şəxsə 1 milyard 126 milyon manat müavinət və Prezidentin aylıq təqaüdü ödənilib.
Onlardan:
- 505 min nəfərə müavinət olaraq 634 milyon manat,
- 405 min nəfərə Prezident təqaüdü olaraq 407 milyon manat,
- 129 min nəfərə sosial sığorta hesabına müavinət olaraq 85 milyon manat
ödəniş həyata keçirilib.
Ödənilən vəsait ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən müavinətlər üzrə 15 faiz, təqaüdlər üzrə 17 faiz, sosial sığorta hesabına müavinətlər üzrə 6 faiz çox olub.
Bu ilin 6 ayında daha 75 min, sosial ödənişlərin elektron təyinatına başlandığı 2019-cu ildən isə 954 min müavinət və təqaüd təyinatı e-sistem üzərindən proaktiv qaydada həyata keçirilib.

The State Social Protection Fund under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population paid 1 billion 126 million manats in benefits and the President's monthly pension to 1 million 39 thousand people from the state budget in the first half of the current year.
Of these,
634 million manats were paid as benefits to 505 thousand people,
407 million manats as Presidential pensions to 405 thousand people,
85 million manats as social insurance benefits to 129 thousand people.
The amount paid was 15 percent more for benefits, 17 percent more for pensions, and 6 percent more for benefits from social insurance compared to the same period last year.
Another 75 thousand, and since 2019, when the electronic appointment of social payments began, 954 thousand benefits and pensions were proactively assigned via the e-system in the first 6 months of this year.