Cari ilin 5 ayı ərzində Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin fəaliyyət sahələri üzrə 260 min elektron arayış verilib.
Son illər əmək, məşğulluq, sosial təminat, əlillik, reabilitasiya və s. sahələr üzrə geniş elektronlaşma proqramı çərçivəsində bir çox e-arayış xidməti yaradılıb.
Bu e-xidmətlər vətəndaşlara iş yeri, əlillik, pensiya, müavinət, təqaüd, maddi yardım, ünvanlı yardım, dövlət tərəfindən mənzil və avtomobillə təmin edilmə, fərdi şəxsi hesab və s. barədə e-qaydada arayış əldə etmələrinə imkan yaradır.

During the 5 months of the current year, 260 thousand e-certificates were issued in the fields of activity of the Ministry of Labour and Social Protection of Population.
In recent years, many e-certificate services have been created within the framework of a wide-ranging program of electronicization in the fields of labour, employment, social security, disability, rehabilitation, etc.
These e-services allow citizens to obtain e-certificates on employment, disability, pension, allowance, stipends, financial assistance, targeted assistance, provision of housing and cars by the state, individual personal accounts, etc.