Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Tibbi-Sosial Ekspertiza və Reabilitasiya Agentliyi cari ilin yanvar-noyabr aylarında əlilliyi olan 130 min şəxsi reabilitasiya xidmətləri ilə təmin edib.
Onlardan 72200 nəfərə ambulator, 30600 nəfərə stasionar və icma əsaslı, digərlərinə səyyar və onlayn formada, sosial-psixoloji, hippoterapiya istiqamətləri üzrə reabilitasiya xidmətləri göstərilib.
Agentliyin reabilitasiya müəssisələrində ənənəvi üsullarla yanaşı, son illər qabaqcıl dünya təcrübəsinə uyğun reabilitasiya metodları (robotik, sosial-psixoloji reabilitasiya, yoqa, rəqs terapiyası, hippoterapiya və s.) da tətbiq edilir. Əlilliyi olan şəxslərə stasionar və ambulator şəraitdə, habelə icma əsaslı, telereabilitasiya, səyyar formalarda da reabilitasiya xidmətləri göstərilir.

The Medical and Social Expertise and Rehabilitation Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of Population provided rehabilitation services to 130 thousand persons with disabilities in January–November of the current year.
Of them, 72,200 persons received outpatient services, 30,600 persons received inpatient and community-based services, while others were provided with rehabilitation services in mobile and online formats, including social-psychological rehabilitation and hippotherapy.
Alongside traditional methods, the Agency’s rehabilitation institutions have in recent years been applying rehabilitation methods in line with advanced international practice (robotic rehabilitation, social-psychological rehabilitation, yoga, dance therapy, hippotherapy, etc.). Persons with disabilities are provided with rehabilitation services in inpatient and outpatient settings, as well as through community-based, telerehabilitation and mobile formats.