Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Tibbi-Sosial Ekspertiza və Reabilitasiya Agentliyi tərəfindən bu ilin yanvar-oktyabr aylarında əlilliyi olan şəxslərə 111 min reabilitasiya vasitəsi verilib.
Onlardan 6,1 mini təkərli oturacaq (o cümlədən 170-i mühərrikli təkərli oturacaq), 2,1 mini aşağı və yuxarı ətraf protezi, 5,4 mini əsa, qoltuqaltı və dirsəkaltı ağac olub.
Həmçinin əlilliyi olan şəxslərə 9,1 min cüt protez və yarım cüt ortopedik ayaqqabı, 347 eşitmə aparatı, 467 korset və s. reabilitasiya vasitələri təqdim olunub.

In January–October of this year, the State Medical-Social Expertise and Rehabilitation Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of Population provided 111 thousand rehabilitation devices to persons with disabilities.
These included 6,1 thousand wheelchairs (170 of which were motorized wheelchairs), 2,1 thousand lower and upper limb prostheses, and 5,4 thousand canes, crutches and elbow crutches.
Additionally, 9,1 thousand pairs and half-pairs of orthopedic shoes, 347 hearing aids, 467 corsets and other rehabilitation devices were provided.
During the first 10 months of the year, 12 thousand persons with disabilities were supplied with rehabilitation devices.