Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tabeliyində Dövlət Tibbi-Sosial Ekspertiza və Reabilitasiya Agentliyi bu ilin yanvar-sentyabr aylarında əlilliyi olan 103 min şəxsi reabilitasiya xidmətləri ilə təmin edib.
Onlardan 57,3 mininə ambulator, 24,2 mininə stasionar və icma əsaslı, digərlərinə səyyar və onlayn formada, sosial-psixoloji, ippoterapiya istiqamətləri üzrə reabilitasiya xidmətləri göstərilib.
Son illər Agentliyin reabilitasiya müəssisələrində ənənəvi üsullarla yanaşı, qabaqcıl dünya təcrübəsinə uyğun reabilitasiya metodları (robotik, sosial-psixoloji reabilitasiya, yoqa, rəqs terapiyası, hippoterapiya və s.) də tətbiq edilir.
Habelə əlilliyi olan şəxslərə stasionar və ambulator xidmətlərlə yanaşı, icma əsaslı, telereabilitasiya, səyyar formalarda da reabilitasiya xidmətləri göstərilir.

Under the Ministry, the State Medical-Social Expertise and Rehabilitation Agency provided rehabilitation services to 103 thousand persons with disabilities during January–September of this year.
Among them, 57.3 thousand received outpatient services, 24.2 thousand benefited from inpatient and community-based services, while others were supported through mobile, online, socio-psychological, and hippotherapy programmes.
In recent years, rehabilitation centres have introduced advanced global methods, such as robotic therapy, socio-psychological rehabilitation, yoga, dance therapy, and hippotherapy, alongside traditional approaches.
Additionally, persons with disabilities are offered not only inpatient services, but also outpatient, community-based, tele-rehabilitation, and mobile services — ensuring more effective support for their integration into daily life.