Beynəlxalq Əmək Təşkilatı (BƏT) tərəfindən Bakı şəhərində “Milli səviyyədə müəyyən edilmiş töhfələrdə ədalətli keçidin həlli” mövzusunda texniki seminar keçirilir.
BƏT və aidiyyəti dövlət qurumlarının, sosial tərəfdaşların nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbir yaşıl iqtisadiyyata ədalətli keçid üzrə milli səviyyədə töhfələrin hazırlanma prosesi və ölkəmizdə ədalətli keçidə yönəlmiş əsas irəliləyişlərin müzakirəsi məqsədi daşıyıb.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Əmək siyasəti şöbəsinin müdiri Fuad Heydərov, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının vitse-prezidenti Vüqar Zeynalov, Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının sədrinin müşaviri Fuad Ələkbərov seminarın açılışında çıxış ediblər.
Yaşıl iqtisadiyyata ədalətli keçid prosesində insan kapitalının, yaşıl iş yerləri və bacarıqların inkişafı, layiqli əməyin təminatı məsələlərinin önəmindən bəhs olunub. Bu sahələrdə milli səviyyədə töhfələr olaraq aparılan işlər, əldə olunan irəliləyişlər qeyd edilib.
BƏT-in Layiqli Əməyə Texniki Dəstək Qrupunun, Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya ölkələri üzrə ofisinin direktoru Mixail Puşkin videoformatda çıxışında ədalətli keçidin əmək və məşğulluq sahələri üzrə vacib prinsiplərini qeyd edib. BƏT-in Azərbaycan üzrə milli koordinatoru Yaşar Həmzəyevin moderatorluq etdiyi seminarda Azərbaycanda yaşıl iqtisadiyyata ədalətli keçid üzrə əsas irəliləyişlər, milli səviyyədə müəyyən edilmiş töhfələrin hazırlanma prosesi və digər mövzularda çıxışlar edilib
Ölkəmizdə “yaşıl iqtisadiyyat”a keçid dövrünə xas olan işçi qüvvəsinin formalaşdırılması üçün aparılan işlər diqqətə çatdırılıb. Sosial müdafiə sisteminin gücləndirilməsi, əmək, məşğulluq və sosial müdafiə sahələrində xidmətlərin rəqəmsallaşdırılması istiqamətində son illər əldə olunan mühüm uğurlar qeyd olunub.
Seminarda habelə “Hər kəs üçün ədalətli keçid” anlayışı, milli səviyyədə müəyyən edilmiş töhfələrin hazırlanması və həyata keçirilməsində onun əhəmiyyəti, BƏT tərəfindən Azərbaycanda həyata keçirilən tədbirlər barədə təqdimatlar edilməsi, mövzuya dair müzakirələr aparılması nəzərdə tutulub.

A technical seminar titled “Addressing Just Transition in Nationally Determined Contributions” is being held in Baku, organized by the International Labour Organization (ILO).
The event, attended by representatives of the ILO, relevant government agencies, and social partners, aims to discuss the process of preparing national contributions for a just transition to a green economy and to review the key progress achieved in promoting just transition in our country.
Fuad Heydarov, Head of the Labour Policy Department at the Ministry of Labour and Social Protection of Population, Vuqar Zeynalov, Vice President of the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan, and Fuad Alakbarov, Advisor to the Chairperson of the Confederation of Trade Unions of Azerbaijan, delivered opening speeches at the seminar.
The importance of human capital, the development of green jobs and skills, and the guarantee of decent work in the process of just transition to a green economy were highlighted. The work carried out as national contributions in these areas and the progress achieved were emphasized.
In a video address, Mikhail Pushkin, Director of the Technical Support Group for Decent Work and Head of the ILO Office for Eastern Europe and Central Asia, outlined the key principles of just transition in the fields of labour and employment. The seminar, moderated by Yaşar Həmzəyev, ILO National Coordinator for Azerbaijan, included presentations on the main advances in just transition to a green economy in Azerbaijan, the process of preparing nationally determined contributions, and other related topics.
The efforts undertaken in the country to shape the workforce characteristic of the transition period to a “green economy” were highlighted. The significant achievements in recent years in strengthening the social protection system and digitalizing services in the fields of labour, employment, and social protection were also noted.
The seminar also featured presentations and discussions on the concept of “Just Transition for All,” the importance of its incorporation in the preparation and implementation of nationally determined contributions, and the activities conducted by the ILO in Azerbaijan in this regard.