Prezident İlham Əliyev tərəfindən imzalanan yeni qanunvericilik aktları iş yerlərində təhlükəsiz və sağlam mühitin gücləndirilməsinə, bu sahədə işəgötürənlərin məsuliyyət çərçivəsinin daha aydın müəyyən edilməsinə xidmət edir.
Qanunvericilik aktları dövlətimizin başçısının 17 sentyabr 2025-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Narkotik vasitələrin, psixotrop maddələrin və onların prekursorlarının qanunsuz dövriyyəsinə və narkomanlığa qarşı mübarizəyə dair 2025–2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı”nın həyata keçirilməsi üzrə Tədbirlər Planı”nın müvafiq yarımbəndinə əsasən hazırlanaraq qəbul edilib.
Əmək Məcəlləsində və “Narkoloji xidmət və nəzarət haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda edilmiş yeni dəyişikliklərə əsasən:
-işçilərin sağlamlıq haqqında tibbi arayış olmadan ağır, zərərli və təhlükəli əmək şəraitli iş yerləri və qida sənayesi, ictimai iaşə, səhiyyə, ticarət və bu qəbildən olan digər iş yerləri üzrə, narkoloji tibb müəssisəsinin tibbi müayinə (tibbi yoxlama) barədə rəyi olmadan isə narkoloji xəstələr üçün fəaliyyət məhdudiyyəti nəzərdə tutulmuş peşə və vəzifələr üzrə işə qəbul edilməsi qadağan edilir;
-narkoloji xəstələr üçün fəaliyyət məhdudiyyəti nəzərdə tutulmuş peşə növlərinə və vəzifələrə qəbul edilərkən işçilər dövlət narkoloji tibb müəssisəsi tərəfindən verilmiş tibbi müayinə (tibb yoxlama) haqqında rəy təqdim etməlidirlər;
-narkoloji xəstələrin işləməsinə məhdudiyyət qoyulmuş iş yerləri üzrə narkoloji xəstə ilə əmək müqaviləsi bağlandığı aşkar edildikdə və ya əmək münasibətləri dövründə icbari tibbi müayinə (tibbi yoxlama) zamanı şəxsin narkoloji xəstə olması müəyyən edildikdə tərəflərin iradə və ya istəyindən asılı olmayaraq əmək müqaviləsinə xitam veriləcək;
-qeyd olunan peşə növləri və vəzifələrdə çalışan işçilər işəgötürənin hesabına Səhiyyə Nazirliyi Kollegiyasının qərarı ilə təsdiq edilmiş “İşçilərin icbari tibbi müayinələrinin keçirilməsi tələb olunan işlərin siyahısı”na uyğun olaraq vaxtaşırı, habelə işçinin fəaliyyəti zamanı davranışında insan psixikasına təsir göstərən maddənin təsiri altında olması müşahidə edildikdə və ya buna əsaslı şübhələr yarandıqda o, əsaslandırılmaqla dərhal müvafiq icbari tibbi müayinədən (tibbi yoxlamadan) keçiriləcək.

The new legislative acts signed by President Ilham Aliyev are aimed at strengthening a safe and healthy environment in workplaces and more clearly defining the scope of employers’ responsibilities in this field.
The legislative acts were prepared and adopted in accordance with the relevant subparagraph of the Action Plan for the implementation of the “State Programme on Combating Illegal Trafficking of Narcotic Drugs, Psychotropic Substances and Their Precursors and Drug Addiction for 2025–2030”, approved by the President’s Order dated September 17, 2025.
According to the new amendments made to the Labour Code and the Law of the Republic of Azerbaijan “On Narcological Service and Control”:
- Employees are prohibited from being hired for heavy, harmful, and hazardous working conditions, as well as in food industry, public catering, healthcare, trade, and similar workplaces without a medical certificate regarding their health condition. They are also prohibited from being employed in professions and positions with activity restrictions for narcological patients without a medical examination opinion issued by a narcological medical institution.
- When applying for professions and positions with activity restrictions for narcological patients, employees must submit a medical examination opinion issued by a state narcological medical institution.
- If it is discovered that an employment contract has been concluded with a narcological patient for workplaces where restrictions apply, or if a person is identified as a narcological patient during mandatory medical examinations throughout employment, the employment contract will be terminated regardless of the parties’ will or intention.
- Employees working in the specified professions and positions will undergo periodic mandatory medical examinations at the employer’s expense in accordance with the “List of jobs requiring mandatory medical examinations for employees” approved by the Board of the Ministry of Health. Additionally, if an employee’s behaviour during work indicates possible influence of substances affecting the human psyche, or if there are reasonable suspicions of such influence, the employee will immediately undergo a justified mandatory medical examination.