Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyi ilə Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidmətinin əməkdaşlığı çərçivəsində Xidmətin Yetkinlik yaşına çatmayanlar üçün penitensiar müəssisəsində sosial-psixoloji kabinet fəaliyyətə başlayıb.
Kabinetin məqsədi yeniyetmə məhkumların psixoloji vəziyyətinin qiymətləndirilməsi, onların sosial adaptasiya bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, cəmiyyətə reinteqrasiyasına dəstək göstərilməsi və həyat planlamasında düzgün istiqamətləndirilməsidir.
Artıq müəssisədə cəza çəkən bir qrup məhkumla görüş keçirilib, ilkin sosial-psixoloji qiymətləndirmə aparılıb və fərdi iş planlarının hazırlanmasına başlanılıb.
Əməkdaşlıq çərçivəsində daha əvvəl 16 saylı cəzaçəkmə müəssisəsində də sosial-psixoloji kabinet yaradılıb. Sosial Xidmətlər Agentliyinin mütəxəssisləri tərəfindən ötən dövrdə bu kabinetlər vasitəsilə 130-a yaxın şəxslə qiymətləndirmə aparılıb.

Within the framework of cooperation between the Social Services Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population and the Penitentiary Service of the Ministry of Justice, a social-psychological office has commenced operation at the penitentiary institution for juveniles.
The purpose of the office is to assess the psychological condition of juvenile inmates, develop their social adaptation skills, support their reintegration into society, and provide proper guidance in life planning.
Meetings have already been held with a group of inmates serving sentences at the institution, initial social-psychological assessments have been conducted, and the preparation of individual work plans has begun.
Earlier, within the framework of this cooperation, a social-psychological office was also established at Correctional Institution No. 16. During the past period, specialists of the Social Services Agency have conducted assessments of nearly 130 individuals through these offices.